Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Dobra wiadomość w sprawie gazu łupkowego

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Autor:

ww

Data publikacji:
30-01-2012
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Dobra wiadomość w sprawie gazu łupkowego
fot. Włodzimierz Włoch
Komisja Europejska uznała, że nie ma natychmiastowej potrzeby zmiany prawa Unii Europejskiej w kwestii przepisów o koncesjach na poszukiwanie gazu łupkowego.

- Analiza prawna przeprowadzona dla Dyrekcji Generalnej ds. Energii Komisji Europejskiej pokazuje, że mamy dobre prawo regulujące wydobycie gazu niekonwencjonalnego. Oznacza to, że w najbliższych latach KE nie będzie proponowała nowych dyrektyw w sprawie gazu niekonwencjonalnego – komentuje Konrad Szymański z PiS po ogłoszeniu raportu firmy Philippe&Partners dla Komisji Europejskiej.

 

Komisja Europejska ogłosiła raport w piątek. Przedmiotem analizy jest porządek prawny w Niemczech, Francji, Szwecji i w Polsce w zakresie regulacji wydobycia gazu ze źródeł niekonwencjonalnych. Raport nie wskazuje żadnych luk prawnych w dorobku prawnym Unii Europejskiej. Uznaje stosowanie prawa unijnego w tym obszarze we wszystkich krajach za wystarczające. Wskazuje jedynie na ewentualne poprawienie ram konsultacji społecznych w ramach przygotowania środowiskowego studium oddziaływania na środowisko naturalne, które jest wymagane przy wydawaniu pozwoleń na inwestycje w tym sektorze.


Jak podkreśla „Gazeta Wyborcza”, z raportu wynika także, że Polska ma nieraz bardziej wymagające przepisy niż pozostałe Państwa UE. Polska wprowadziła np. przetargi na koncesje, czego żądała KE. Nie ma ich np. w Niemczech. U naszych zachodnich sąsiadów, inaczej niż u nas, nie są wymagane odrębne zezwolenia na wykorzystanie wody.


Jak informuje „GW” europejski komisarz ds. energii Gunther Oettinger zaznaczył, że raport dotyczy dzisiejszej sytuacji, kiedy jeszcze nie wydobywa się gazu łupkowego i sytuacja będzie na bieżąco monitorowana.

 

- Będziemy bacznie przyglądać się działaniom Komisji Europejskiej. Przeciwnicy gazu łupkowego żądać będą takich zmian, w świetle których spełnienie wszystkich uwarunkowań uniemożliwi wydobycie gazu na skalę przemysłową. Chodzi przede wszystkim o zbyt wysokie koszty przygotowania produkcji – powiedział Bogdan Marcinkiewicz.


W Polsce wydano ponad 100 koncesji na poszukiwanie złóż gazu niekonwencjonalnego, m.in. dla polskich firm PGNiG, Lotos, amerykańskiego ExxonMobil, Chevron, Maraton, ConocoPhillips i angielskiej Lane Energy.

 

Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Szczelinowanie hydrauliczne to proces technologiczny polegający na wpompowywaniu płuczki (tzw. płynu szczelinującego) - mieszaniny wody z dodatkami chemicznymi i piaskiem pod wysokim ciśnieniem w celu wytworzenia, utrzymania lub powiększenia szczelin w skałach.

 

Według szacunków amerykańskiej Agencji ds. Energii (EIA), Polska może mieć 5,3 bln m sześc. gazu łupkowego, najwięcej ze wszystkich państw europejskich, w których przeprowadzono badania. Taka ilość może zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat.


Wokół poszukiwań i wydobycia gazu z łupków narosło wiele mitów. Szkodliwość tych procesów jest jednak znacznie przesadzona. Oczywiście poszukiwania i eksploatacja gazu oddziałują na środowisko naturalne, ale nie niszczą go w sposób, w jaki niektórzy jego przeciwnicy to opisują - informuje Piotr Woźniak, wiceminister środowiska, Główny Geolog Kraju w odpowiedzi na interpelację dot. poszukiwania i wydobycia niekonwencjonalnych złóż gazu w naszym kraju. W odpowiedzi na interpelację przedstawiciel Ministerstwa Środowiska zapewnia też, że celem ministerstwa jest przede wszystkim troska o środowisko w Polsce oraz wpływ na długofalowy, realizowany z poszanowaniem przyrody i praw człowieka rozwój kraju, tak aby uwzględnić potrzeby zarówno współcześnie żyjących ludzi, jak i przyszłych pokoleń. - Nie będzie zgody na to, by poszukiwania i ewentualna eksploatacja gazu łupkowego odbywały się bez uwzględnienia ochrony środowiska i dobra okolicznych mieszkańców. Zapewniam, że organy ochrony środowiska stoją i będą stały na straży przepisów regulujących działalność firm poszukiwawczych, a w przyszłości wydobywczych - stwierdza Woźniak. - Nasz kraj jest dobrze przygotowany do nowego wyzwania, jakim będzie rozwój sektora wydobycia gazu niekonwencjonalnego. Mam nadzieję, że przyniesie nam on wiele korzyści, nie wpływając przy tym negatywnie na środowisko naturalne - dodaje.

 

Pełna terść raportu: FINAL REPORT ON UNCONVENTIONAL GAS IN EUROPE
 

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Intermodal i logistyka

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Rynek Infrastruktury 27 maja 2014

IS: Nowe prawo dotyczące wydobycia surowców uderzy w PGNiG

Intermodal i logistyka

Podatek węglowodorowy w Senacie. Dodatkowe obciążenia zniechęcą inwestorów?

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Intermodal i logistyka

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Rynek Infrastruktury 27 maja 2014

IS: Nowe prawo dotyczące wydobycia surowców uderzy w PGNiG

Intermodal i logistyka

Podatek węglowodorowy w Senacie. Dodatkowe obciążenia zniechęcą inwestorów?

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5